Kocia niepełnosprawność nie zaskakuje nas już tak bardzo jak kiedyś. Nie usypia się już tak często ślepych kotów, powstają specjalne fundacje i programy wsparcia dla kotów z różnymi niepełnosprawnościami. Osoby decydujące się na adopcje kota niewidomego mogą się zastanawiać 'jak się z nim bawić?’, 'jak ułatwić mu funkcjonowanie w nowym domu?’. Jeśli Ciebie również dotykają takie wątpliwości, to zapraszam do przeczytania tego artykułu.
Znalezienie zabawek dla niewidomych kotów nie jest skomplikowane, ale może to wymagać trochę kreatywności. Oczywiście standardowy wskaźnik laserowy lub pogoń za sznurówką nie załatwią sprawy! Ale przy odrobinie namysłu możesz sprawić, aby Twój kot był aktywny i korzystał z uroków życia w twoim domu.
Aby utrzymać zaangażowanie niewidzącego futrzaka, jedyną rzeczą do zapamiętania jest znalezienie sposobów na stymulację innych zmysłów. Od dźwiękowych dzwoneczków po smakowite puzzle z przysmakami.
Wybieraj te zabawki, które nie skupiają się na patrzeniu, tylko na dotyku, teksturze, zapachu – do tego najlepiej sprawdzają się piórka, kartony, zabawki interaktywne, zabawki z kocimiętką czy walerianą. Znajdziesz je praktycznie w każdym sklepie zoologicznym. Nie musisz szukać konkretnie tych dla kotów – oferta psich zabawek tzw. 'na inteligencje’ jest zdecydowanie bardziej bogata niż ta kocia. Sprawdź tylko dobrze poziom zaawansowania danej zabawki, aby nie stawiać kotu od razu zbyt dużych wyzwań. Każda forma pozytywnej interakcji lub ćwiczeń może być satysfakcjonująca.
SŁUCH
Koty używają uszu do komunikacji, ochrony przed drapieżnikami i wykrywania zdobyczy. W świecie kotów uszy wręcz królują uszy. Koty mogą mieć nawet ostrzejszy słuch niż psy. Istnieje wiele zabawek dla kotów, które doskonale angażują koci zmysł słuchu.
- możesz używać zabawek, które szeleszczą: tunele, myszki, wędki z foliowymi elementami
- są również zabawki, które piszczą albo wydają charakterystyczny dla ptaków dźwięk
- wykorzystaj swój dźwięk i dłonie – możesz drapać, szurać dłonią po ziemi czy szeleścić liściem, aby skupić na sobie kocią uwagę
WĘCH
Koty mają co najmniej 10 razy więcej receptorów nosowych niż ludzie. Dlatego zapach to doskonały sposób na zwabienie niewidomego kota. Maty węchowe, kule węchowe i inne tego typu zabawki są u nas coraz popularniejsze. Zyskały swoją sławę, głównie dlatego, że świetnie zajmują kota i dają mu ukojenie po intensywnym polowaniu. Korzystaj z tego typu narzędzi jak najczęściej, bo sprawiają kotu niesamowitą radość.
Nie samymi smakołykami kot żyje! Napewno słyszałaś o kocimiętce czy walerianie – to naturalne substancje dostępne w formie sprayu, suszonych ziół albo bezpośrednio w zabawce, które działają na kota w niezwykły sposób. Obserwuj reakcję swojego kota i wykorzystuj kocimiętkę i walerianę na różne sposoby:
- rozsypując ją w niektórych miejscach w domu
- dodając do maty węchowej
- wsypując do kartonu i dodając tam atrakcyjne dla twojego kota elementy: zabawki, piórka, smakołyki
TRENING
Chociaż koty mają reputację trudnych do wytresowania, zapewniam cię, że to nieprawda! Koty można nauczyć wszelkich sztuczek za pomocą pozytywnego wzmacniania i treningu z klikerem. Na YouTube jest cała masa filmów jak wykorzystać kliker i nauczyć kota różnych sztuczek. Pamiętaj jednak, żeby zaczynać od czegoś bardzo prostego, żeby Twój kot nie zraził się do treningu. Niech to będzie proste ’kółeczko’ albo 'siad’. Niebo jest granicą, jeśli chodzi o szkolenie Twojego kota.
DRAPAKI
Nawet niewidome koty zachowują naturalny instynkt wspinania się i wznoszenia wysoko nad ziemią. Nie bój się wysokich drapaków w domu z kotem niewidomym. Ślepe koty często dobrze wspinają się po meblach, ale mogą potrzebować pomocy w nauce schodzenia. Staraj się nie być zbyt opiekuńczy, a zamiast tego naucz je, jak schodzić z wyższych powierzchni, stukając w podłogę, aby słyszeli, dokąd próbują się udać.
Ślepe koty stosują strategie uczenia się swojego otoczenia i zapisują obszary w pamięci, korzystając z mapowania przestrzennego i wskazówek z otoczenia. Pozwól im odkrywać i uczyć się każdego pokoju w czasie. Zmiany tekstury, takie jak dywan na twardej podłodze, mogą sygnalizować zmiany w różnych obszarach domu. Zastanów się, czy nie dać im wskazówek dźwiękowych i zapachowych, takich jak fontanny aby nauczyć ich, gdzie się znajdują.
UŻYJ GŁOSU
Rozmowa z kotem doda mu pewności siebie i powie mu, gdzie jesteś. Jeśli siedzisz cicho w pokoju, a on wejdzie, może cię nie zauważyć. Wołając kota ułatwiasz mu zlokalizowanie siebie w przestrzeni. To bardzo ważna część wsparcia socjalnego, które możesz mu zaoferować.