Kilka dni temu przeprowadziłam ankietę wśród swoich obserwatorów i zadałam im pytanie 'czy choć raz zastanawiałeś się o co chodzi Twojemu kotu?’. Dostałam nie jedną wiadomość, że bardzo często właśnie takie myśli chodzą po waszych głowach. Staramy się zrozumieć nasze mruczki choć nie jest to łatwa sprawa. Porozumiewają się innym językiem i nie zawsze jesteśmy w stanie odczytać co oznacza chociażby kocie miauczenie w danej chwili. Przychodzę dzisiaj z pomocą i zebrałam w tym krótkim artykule najważniejsze informacje jakie przekazałam podczas darmowego webinaru 'O co chodzi mojemu kotu?’. Jeśli chciałabyś obejrzeć całość nagrania, to poniżej znajdziesz do tego link.
Podczas webinaru poruszyłam 3 aspekty:
- Jak zrozumieć swojego kota?
- Upierdliwe kocie zachowania
- Rozwiązanie na te problemy
JAK ZROZUMIEĆ SWOJEGO KOTA
Nasze koty porozumiewają się z nami przy użyciu różnych sygnałów komunikacyjnych (zapachowych, wzrokowych, uspokajających, dźwiękowych). Zaliczamy do nich np. miauczenie, znaczenie moczem czy rozszerzanie się źrenic. Tak naprawdę tych sygnałów jest o wiele więcej i tylko dokładna obserwacja pozwoli nam zrozumieć 'co nasz kot chce powiedzieć’.
Żeby lepiej to sobie wyobrazić przedstawię Ci porównanie: wyobraź sobie ten moment, kiedy ktoś, coś do ciebie mówi. Ty go nie rozumiesz, być może nie słyszysz zbyt dobrze i prosisz go żeby powtórzył. Ponownie nic nie słyszysz i znowu prosisz o powtórzenie. Sytuacja jest bardzo niezręczna bo choć nadal nic nie rozumiesz, to przytakujesz głową, żeby nie prosić kolejny raz o powtórzenie jednego zdania.
Dokładnie tak samo jest z kotami. Mówią do nas na różne sposoby: ocierając się, chodząc za nami, miaucząc, drapiąc. Używają różnych (czasem dziwnych i upierdliwych) zachowań, po to, żeby zwrócić naszą uwagę i dać nam znać:
- o zbliżającym się zagrożeniu
- o tym, że się nudzą
- o tym, że są głodne
- czy o tym, że się źle czują
Ten koci język powinniśmy znać analizując:
- w jakich sytuacjach kot zachowuje się w konkretny sposób (np. miauczy)
- czy zawsze zachowuje się tak samo
- jak to zachowanie dokładnie wygląda (spróbuj je nagrać)
- jak radzi sobie w sytuacjach stresujących
UPIERDLIWE KOCIE ZACHOWANIA
- Uporczywe miauczenie
Samo miauczenie również ma swoje różne znaczenia:
- krótkie, wysokie miauczenie (przywitanie)
- kilka krótkich miauknięć, wydobywających się na raz (tęskniłem)
- miękkie, „lizusowskie’ (jestem głodny)
- długie miauczenie (nie podoba mi się to)
- ćwierkanie
- wycie (podobne do jodłowania) – wołanie godowe
Ale warto też pamiętać, że KOTY WYDAJĄ RÓWNIEŻ DŹWIĘKI, KTÓRE NIE SĄ SŁYSZALNE DLA LUDZI. TYLKO 30% WSZYSTKICH KOCICH SYGNAŁÓW JEST ODBIERANE PRZEZ LUDZI.
Przyczyny tego zachowania:
- nuda
- brak stymulacji zapachowej/fizycznej/psychicznej
- ból
- złe samopoczucie
- informowanie o zagrożeniu
- stres
2) Chodzenie za opiekunem
Znasz ten moment, kiedy nie możesz w spokoju bez swojego kota wyjść do toalety? To bardzo częsty problem u mruczków. Czasem jest to związane ze zbyt dużym uzależnieniem od opiekuna, a czasem po prostu z nudą. Jednak warto zwrócić na to zachowanie uwagę, żeby stan psychiczny kota się nie pogłębiał.
Przyczyny tego zachowania:
- nuda
- brak stymulacji zapachowej/fizycznej/psychicznej
- stres
- nagła zmiana rutyny
- osobowość zależna
3) Drapanie podczas dotyku
Jako ludzie bardzo lubimy głaskać nasze koty. Sprawia nam to przyjemność, jest odprężające i często dziwimy się dlaczego nasz kot zaczyna nas drapać czy podgryzać podczas dotyku. Faktem jest, że większość kotów woli bardzo delikatny i powolny sposób głaskania i tylko w odpowiednich miejscach. Sposób w jaki głaszczemy nasze koty na codzień może być dla nich po prostu zbyt intensywny.
Przyjmijmy, że ważysz 60kg, a Twój kot 4kg. Wyobraź sobie jaką siłę nacisku masz w swojej ręce kiedy dotykasz tak drobnego kota?
Przyczyny tego zachowania:
- nuda w zabawie
- nieodpowiedni dotyk opiekuna
- zbyt intensywna zabawa
- zbyt długa zabawa
ROZWIĄZANIE NA TE PROBLEMY
- wzbogacanie środowiska
- kompromis
- szukanie problemu głębiej (praca z behawiorystą)
TUTAJ MOŻESZ ZAPISAĆ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER I ZA DARMO OBEJRZEĆ CAŁY WEBINAR! (czas trwania 1h 10 minut)
[FM_form id=”14″]