Polifagia, czyli niezaspokojone uczucie głodu u wielu kotów stanowi nie lada wyzwanie. Każdy, kto choć raz doświadczył miauczenia głodnego kota ten wie, o czym mówię. Koty, które potocznie nazywamy 'obżartuchami’ zachowują się jakby każdy posiłek, był tym ostatnim. Chodzą i miauczą, by dać im jeść. Wyjadają ludzkie jedzenie, czasem nawet są agresywne, kiedy ich głód nie zostanie w tej chwili zaspokojony. Co z tym zrobić i czy ma to jakieś behawioralne konotacje
?
Razem z Karoliną Hołdą – dietetyczką zwierząt rozmawiałyśmy ostatnio w ramach darmowego webinaru właśnie o kotach, które są wiecznie głodne. Karolina przedstawiła na spotkaniu aspekt dietetyczny tego problemu m.in. jak sprawdzić ile powinien jeść nasz kot, oraz jak ocenić czy jest gruby. Jeśli chcesz poznać aspekty dietetyczne tego zaburzenia, to zapraszam Cię do obejrzenia naszego spotkania tutaj:
Natomiast ja przygotowałam informacje o aspekcie behawiorystycznym i dzisiaj chciałabym Ci właśnie o tym powiedzieć.
DLACZEGO KOT TYLE JE?
Pierwszym krokiem zaraz po wykluczeniu kwestii zdrowotnych i dietetycznych, jest zastanowienie się, dlaczego nasz mruczek jest ciągle taki głody.
- Nuda – koty, które nie mają przed sobą żadnych wyzwań, całymi dniami są same, a ich jedyną zabawą jest bieganie za laserkiem po prostu się nudzą.
- Stres – tak samo jak u ludzi, którzy mają stresujący tryb życia i zajadają go słodyczami, tak samo u kotów może się to zdarzyć. Z pozoru może ci się wydawać, że Twój kot niczym się nie stresuje, ale dopiero doświadczony behawiorysta jest w stanie dokładnie określić i znaleźć przyczynę kociego stresu
- Lęk – koty z problemami lękowymi, które mieszkały w schroniskach lub doświadczyły jakiejś traumy, zdecydowanie bardziej będą narażone na to wieczne poczucie głodu. Szczególnie u kotów lękowych widać zaburzenia związane z jedzeniem, kiedy kot budzi nas w nocy, żeby dać mu posiłek: takie osobniki jedzą tylko wtedy, gdy cała reszta domu śpi. Czują się w ten sposób komfortowo.
- Zbyt szybkie odstawienie od matki – taka sytuacja zazwyczaj wiąże się z tym, że kot musi sam walczyć o jedzenie i życie będąc jeszcze maluszkiem. W ten sposób buduje się w jego głowie pewien schemat, który mówi mu ’o jedzenie trzeba zawsze walczyć’
CZYM JEST SYNDROM GŁODU?
’Jest to rodzaj zaburzenia powstającego w kociej psychice, które zazwyczaj dotyka zwierząt doświadczających potwornego, przejmującego głodu. Tak ogromnego, że realnie zagrażał ich przetrwaniu. Nie ma znaczenia czy te doświadczenia dotyczyły kociaka czy też pojawiły się już w wieku dorosłym – związana z nimi konieczność walki o życie (dosłownie!) wywołuje niesamowicie silne ślady w kociej głowie, a reakcje z nimi związane nie podlegają racjonalnej ocenie. Kot cały czas zachowuje się dosłownie tak, jakby kolejnego posiłku miało nie być.’ – Małgorzata Biegańska – Hendryk.
Objawy:
- łapczywe jedzenie
- brak odruchu gryzienia (po prostu połykanie)
- wyjadanie innym kotom posiłków
- jedzenie odpadków
- żebranie o jedzenie człowieka (w tym również kradzież tego jedzenia
JAK PRACOWAĆ Z ZABURZENIAMI JEDZENIA U KOTÓW?
- Rytualizacja posiłków – bardzo ważne jest to, żeby koty, które do tej pory miały dostęp do jedzenia w misce cały czas, przeszły na tryb żywienia o stałych porach. Nie jest to prawdą, że takie wydzielanie posiłków kotom je stresuje – to zapewnia im rutynę, a rutyna = poczucie bezpieczeństwa.
- Aktywne karmienie – podawanie jedzenia w atrakcyjny sposób jest super ważne dla kotów. możesz wykorzystać lickimaty, miski spowalniające, automaty na karmę czy maty węchowe. To wszystko spowoduje, że kot nie będzie tak szybko jadł, jego poziom ekscytacji posiłkiem również spadnie i przede wszystkim, to jedzenie będzie dla niego wyzwaniem.
- Zablokowanie możliwości zjadania rzeczy z blatu – jeśli Twój kot ma tendencje do wyjadania resztek, to zadbaj o to, by na kuchennym blacie i stolikach nie zastał nic smakowitego.
- Spokojne miejsce do karmienia – żeby taki kot nie wyjadał innym kotom w stadzie posiłków, ale też żeby sam czuł się komfortowo w kontakcie z jedzeniem, zapewnij mu ciche i spokojne miejsce sam na sam z miska. Ja często wykorzystuje do tego łazienkę
- Odnawianie cyklu łowieckiego – zabawa wędką przypominająca polowanie to podstawa życia każdego mruczka. Nie odbieraj mu tej przyjemności i baw się z nim codziennie!
Funkcja trackback/Funkcja pingback